2009. godine uz potporu Veleposlanstva Kraljevine Nizozemske omogućen nam je rad na monitoringu stepskog sokola u Hrvatskoj. Uspjeli smo provesti plan i izradili kartu dalekovoda s pripadajućim električnim stupovima što će nam u budućnosti znatno olakšati rad.

Na pregledanim dalekovodima u Hrvatskoj tijekom gnijezdeće sezone 2009. zabilježena su dva para stepskih sokola. Još jedan par zabilježen je na dalekovodu na srpskoj strani neposredno uz državnu granicu. Veći dio teritorija tog para nalazi se na hrvatskoj strani. Uz evidentirana gnijezda na dalekovodima, primijećen je jedan stepski sokol u dva navrata u blizini Vukovara, a na istom mjestu bio je primijećen i 2008. godine. Vrlo je vjerojatno da se u blizini gdje je primijećen ovaj sokol i gnijezdi. U prilog tome idu i povijesni podaci o gniježđenju stepskog sokola u blizini Vukovara, kao i slobodan prostor nepokriven teritorijima ostalih evidentiranih parova stepskih sokola.

Pregledna karta istraživanog područja

Na slici: Pregledna karta istraživanog područja