Stepski sokol

U okviru međunarodnog projekta (Saker Falcon in Southeast Europe – Research and Conservation), krajem veljače 2006. godine sudjelovali smo u radu radionice u Sofiji Bugarske akademije znanosti i umjetnosti. Na toj smo radionici prikupili osnovne informacije i uključili se u međunarodni projekt zaštite stepskog sokola koji od tada provodimo shodno financijskim mogućnostima. Cilj nam je nastaviti suradnju s drugim stručnjacima koji prate populacije tog sokola u susjednim zemljama. Podaci koji su nam bili dostupni bili su razasuti po raznoj često vrlo staroj znanstvenoj literaturi, izvještajima o prstenovanim pticama te zbirkama preparata Zavoda za ornitologiju HAZU i Prirodoslovnog muzeja u Zagrebu. Tijekom 2007. godine prikupili smo i obradili sav dostupan povijesni materijal. U sezoni gniježđenja 2007. godine pronalazimo i prva konkretna gnijezda te pratimo odrastanje mladih stepskih sokola. Jednog od mladih ptića koji je bio izbačen iz gnijezda tijekom oluje prstenujemo što je ujedno i prvi mladi stepski sokol prstenovan na području Hrvatske.

Stepski sokol

Prikupljeni podaci iz dostupne literature uglavnom se svode na opis vrste, sa svega tri podatka o lokaciji gnijezda, te na pojedina viđenja ili preparate ubijenih ptica prikazanih u tablicama.

no3 Slijedeća stranica