Stepski sokoli su vrlo popularni kod sokolara pogotovo u arapskim zemljama gdje predstavljaju ujedno i statusni simbol. 1990. procijenjeno je da populacija stepskog sokola ima od 8500-12000 parova. 2003. broj parova pada na svega 3600-4400. U nekim zemljama zabilježen je pad i do 90%. Ovako velikom padu broja parova sigurno je najviše doprinijela ilegalna trgovina ovim pticama, koja iznosi oko 5000 jedinki godišnje. Zbog teške kontrole i provedbe zakona i kod nas se dešava da stepski sokoli budu ubijeni ili zarobljeni od neodgovornih pojedinaca. Ako se i pronađu zarobljene ptice je poslije gotovo nemoguće vratiti u prirodu, a neodgovorni pojedinci se najčešće izvuku nekažnjeno. Za zaštitu stepskog sokola od iznimne je važnosti kontinuirano praćenje stanja na terenu od početka gniježđenja do osamostaljenja mladih sokola i napuštanja gnijezdećeg teritorija.

Gnijezda je bitno nadzirati radi bolje zaštite sokola od krađa i ubijanja, a čestim promatranjem možemo dosta naučiti o njima. Zahvaljujući redovnom obilaženju gnijezda ove godine je na vrijeme pronađena jedna mlada ženka ispod njega i spašena od sigurnog uginuća. Mlada ženka stepskog sokola težila je svega 625g, te je bila neophodna stručna skrb o ptici koja joj je pružena u nadležnoj ustanovi. Ptica je rehidrirana i uspješno se oporavlja uz stručni nadzor, dostigla je težinu od 1200g i dobro leti, nije stvorila odnos povjerenja prema čovjeku i ima velike šanse za uspješno vračanje u prirodu. Ostale dvije ptice ovog para odgojili su roditelji i one su uspješno napustile teritorij gniježđenja.